ATMP

Szívizomsejtek fejlődése űrkörnyezetben

A legtöbb haláleset Magyarországon is a szív- és érrendszeri betegségek miatt történik. A napi 40 szívinfarktusos betegből 24 marad életben, általában súlyosan károsodott szívizomzattal. Számukra jelenthet komoly reményt a jövőben őssejtekből létrehozott szívizomsejtek beültetése. Az őssejtek olyan sejtek, amelyekből még sokféle sejt kialakulhat. 

A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján már több mint 15 éve végeznek ilyen kutatásokat, a világ körülbelül 30 hasonló szívgyógyászati centrumának egyikeként. Kísérleteikben fehérvérsejteket programoznak át őssejtekké, amelyekből aztán szívizomsejteket és az erek falát alkotó sejteket tenyésztenek ki. Kutatásaikat most a világűrre is kiterjesztik: a HUNOR Programban azt vizsgálják, hogyan hat a súlytalanság és a kozmikus sugárzás a kitenyésztett sejtekre. 

Az őssejtek tenyésztésére szolgáló bioreaktort a 27G-Technology nevű cég fejleszti a HUNOR Programban. Nagy előnye, hogy az űrállomás hasonló berendezéseitől eltérően működik, azaz nincs szükség a sejtek lefagyasztására és felolvasztására a kísérletek előtt. Mivel az űrben nem érik mechanikai hatások a tenyészetet, sokkal tisztábban lehet majd vizsgálni a sejteket. 

Vállalkozó: 27G-Technology Ltd.