A világűrben az emberi test számos működési folyamata megváltozik, aminek az egyik legfőbb oka a súlytalanság. Az űrben tartózkodó személyekre nem hat jól megszokott nehézségi erő, és szervezetünknek alkalmazkodni kell ezekhez a megváltozott körülményekhez. Nem megfelelő alkalmazkodás esetén a keringési rendszer működése zavart szenvedhet. Romlik a vér továbbításának hatékonysága, ezáltal a tápanyagok vagy akár az élethez elengedhetetlen oxigén szállítása is. A koponyán belül (a korlátozott méretű térben) a vér emiatt megnövekedett mennyisége a nyomás fokozódáshoz vezethet. A megnőtt koponyaűri nyomás és a megváltozott oxigénellátottság pedig akár a szellemi képességek romlásához vezethet.
Éppen ezért fontos célunk minél jobban megérteni, hogy az űrben mely képességeink és milyen mértékben változnak meg. Ehhez elengedhetetlen a súlytalansághoz való alkalmazkodás mélyebb megértése és a hatásait vizsgáló tesztek kifejlesztése. A MagyAR projekt során a küldetés több fázisában is vizsgáljuk az asztronauták szellemi képességeit és biológiai folyamatait; a biológiai folyamatok közül elsősorban az agyi véráramlást, továbbá nyálminták segítségével az anyagcsere-folyamatokban kimutatható változásokat. A szellemi képességek, mint a figyelem, mozdulatok megtervezése és kontrollja teszteléséhez pszichológiai teszteket használunk virtuális valóság (VR) környezetben. A VR lehetőséget ad arra, hogy a szellemi képességeket komplex módon, háromdimenziós környezetben figyeljük meg, amire az űrben egyébként nemigen lenne lehetőség.
A kutatás sikeres kivitelezése feltárná, hogy az említett szellemi képességek milyen mértékben változnak egy űrküldetés során, továbbá hogy milyen agyi és más testi folyamatok állhatnak a megváltozott képességek hátterében.
Vállalkozó: Pécsi Tudományegyetem