Az ionhajtóműben ionokat, azaz elektronjaiktól részben megfosztott atomokat hoznak létre, majd felgyorsítják őket. A felgyorsított ionok kiáramlása adja a hajtómű tolóerejét. A hagyományos kémiai rakétákhoz képest ez nagyon csekély (néhány newton), de a világűrben történő pályamódosításhoz elegendő. Több száz ilyen hajtómű működik jelenleg is a Föld körüli pályán keringő műholdakon.
Az ionhajtóművek egyik új felhasználási területe a kisműholdak navigációja. Ezek a maximum néhányszor 10 centiméter hosszúságú űreszközök egyre elterjedtebbek, fejlesztésükben Magyarország is a nemzetközi élvonalba tartozik. Egy ionhajtóművel felszerelt kisműhold képes irányt változtatni a Föld körüli pályáján.
A HUNOR Program MICATO nevű kísérletében az indium nevű fémmel működtetett ionhajtóműveket vizsgálják a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). Ilyen eszközöket már évek óta gyártanak, de súlytalanságban, vagyis működési körülmények között még nem végeztek rajtuk áramlástani teszteket. A tesztek célja még hatékonyabb hajtóművek létrehozása.
Vállalkozó: Triage Capital Zrt.