Az emberi kommunikáció elsődleges csatornája a beszéd. A szavak jelentésén túl hangunk információt hordozhat érzelmi, mentális (szellemi) és egészségügyi állapotunkról is. Korábbi megfigyelések alapján a világűrben megváltozik az űrhajósok hangja, aminek egyik oka ezeknek az állapotoknak a változása az űrrepülés különleges körülményei között. Ráadásul a súlytalanság miatt a testünk saját érzékelése – ami fontos információ az agyunknak a hangképzés szabályozásában – is módosul, valamint a felső testfélben folyadéktöbblet alakul ki, emiatt duzzanatok (ödémák) jöhetnek létre a szövetekben, megváltoztatva a hangszalagok rezgési jellemzőit.
Az Észak-Pesti Centrumkórház – Honvédkórház kutatóorvosai azt vizsgálják a HUNOR Programban, hogyan változik az emberi hang a súlytalanságban, valamint a megváltozott testi, szellemi és érzelmi állapot következtében.
A hangszalagok rezgéseit egy speciális eszközzel, az úgynevezett elektroglottográffal vizsgálják. Az űrben rögzített felvételek elemzésének eredményeit egy űrhajós referenciacsoport, illetve egészséges önkéntesek adataival vetik össze.
A mért adatok feldolgozásával értékes információkat nyerhetnek az űrutazás hangra gyakorolt hatásairól. A minden korábbinál részletesebb vizsgálatokból kiderülhet például, hogy a hangkarakter változása alapján lehet-e következtetni egészségügyi tényezőkre, például az ödémák nagyságára. Mindez a még biztonságosabb űrutazásokat segítheti a jövőben.
Vállalkozó: Észak-Pesti Centrumkórház–Honvédkórház