UHU

Különleges éjszakai villámok fényképezése a világűrből

Ez a kísérlet a legtöbb elektromosságot és a legenergetikusabb villámokat generáló zivatarok aktivitásának a megfigyelését célozza. 

Éjszaka a heves zivatarok fölött is bekövetkeznek elektromos kisülések. Ezek akár 80-200 km-es kiterjedésű, túlnyomó részen vörös, lila, kék, vagy akár zöld színekben is pompázó, rendkívül változatos alakú, de nagyon gyors felvillanások. E különleges fényjelenségeket óriás villámok váltják ki, amelyek a felhőt is 10-150 km-es terjedelemben átjárják. 

A HUNOR Program magyar kutatóűrhajósa a Nemzetközi Űrállomás kupolaablakából videofelvételt készít előrejelzett, éjszaka aktív zivatarokról és az ezek feletti térrészről óriásvillámok fényeire és az általuk kiváltott felső légköri felvillanásokra: vörös lidércekre és kék vagy óriás nyalábokra „vadászva”. Hasonlóan a nagy fülesbagolyhoz, ami szintén éjszaka a magasból hangtalan röpte közben éles szemével keresi a zsákmányát. Emiatt kapta a küldetés az UHU rövid nevet. 

A felhők fölötti felvillanások tulajdonságai az őket kiváltó elektromos folyamatokra utalnak, a zivatarok és pl. az óriásvillámok tulajdonságaira pedig az éghajlati jellemzők mennyiségiek. A világűrből a felhők feletti elektromos jelenségek tartósan megfigyelése lehetőséget ad a szárazföldi és az óceáni flotta, és az a földfelszínről nem kivitelezhető. Az űrhajós által végzett célzott észlelések videófelvételeit a földi mérési hálózattal kiegészítik, így az űreszközön elhelyezett kamerák és a földfelszíni rögzített rögzítések zajértékelése révén egy szélesebb és éghajlati háttérben. Ezek a felvételek így összességében segítik a természeti kockázatok csökkentését és átgondoltan az éjszakai villámlásokkal kapcsolatos kutatásokat. 

Vállalkozó: HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet