A TESH projekt célja az űrutazás során fellépő egészségügyi problémák vizsgálata. Már rövid távú küldetések alatt, illetve a Földre való visszatérés után is előfordulhatnak olyan tünetek, mint a vérnyomás-ingadozás vagy az egyensúlyzavar. Ezek részben a szív- és érrendszer, illetve az egyensúlyért felelős szervek alkalmazkodási folyamatai miatt alakulnak ki. A kutatás során ezeket a változásokat szeretnénk pontosabban megérteni. Hosszabb távon a tapasztalatokat felhasználva egy telemedicinális rendszert is szeretnénk fejleszteni, amely segíteni tud az űrhajósok egészségügyi állapotának felmérését és akár automatikus felügyeletét is.
A vizsgálatokhoz többféle mérőeszközt használunk, beleértve a szív- és érultrahangot, amely segíti a szív és az erek állapotának részletesebb vizsgálatát. Az alanyok egy speciális pólót viselnek, amely folyamatosan figyeli a szívritmust (EKG), a légzést, a testhőmérsékletet, a mozgást és a szívfrekvencia-variabilitást. Emellett egy 24 órás vérnyomásmérőt is alkalmazunk, amely az artériák pulzációját rögzítve segít az erek állapotának elemzésében. A mozgás és az egyensúly vizsgálatára videós mozgáselemzést és egyensúlyi teszteket végzünk.
A projekt által vizsgált jelenségek azonban nemcsak az űrutazás során jelentkeznek, hanem az öregedés folyamán is hasonló változások figyelhetők meg. Például az űrhajósok visszatérése után gyakran előfordul, hogy hirtelen felálláskor leesik a vérnyomásuk, ami szédülést vagy ájulást okozhat – ez a jelenség idősebb embereknél is gyakori. Az artériák rugalmasságának csökkenése és az egyensúlyzavarok szintén közös jellemzők a két állapotnak. Így az űrutazásban kifejlesztett telemedicinális eszköz alkalmas lehet földi használatra is, mely lehetővé teszi a betegek effektív távmonitorozását, a kórállapotok korai felismerését és jelzését az egészségügyi személyzetnek.
A projektet az Európai Tudásközpont koordinálja, szakmai felelőse a Semmelweis Egyetem. Együttműködő partnerként részt vesz a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Német Űrkutatási Központ (DLR) és a Kanadai Űrügynökség (CSA) is. Reméljük, hogy a kutatás eredményei nemcsak az űrhajósok egészségében segíthetnek, hanem hozzájárulhatnak a hétköznapi orvosi vizsgálatok és kezelések fejlesztéséhez is.
Vállalkozó: Európai Tudásközpont Fejlesztő, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.